Lüsid rüya

Merak edenler için Lüsid rüya nedir, ne değildir?

Berrak rüya, ya da en bilinen adıyla Lüsid rüya; rüya gördüğünüz sırada rüyada olduğunuzun farkında olmanız durumuna verilen isimdir. Yani beden derin bir uyku halindeyken bilinciniz açılır ve rüyanız içinde bilinçli bir şekilde gezerseniz bu duruma lüsid rüya denir.

Çoğunlukla rüyada olduğumuzu anladığımız anda uyanırız, ancak eğer uyanmazsak, işte o zaman bu inanılmaz bir deneyime dönüşebilir, hatta kimi zaman her şey kontrolünüz altındadır, kimi zaman ise bilinçli hareket ederiz ama bilinçaltımızı kontrol edemeyiz.

Bir kesimin düşündüğünün aksine Lüsid rüya görmek uydurma bir şey değil, hatta bu rüyalar bilim tarafından da onaylanmıştır. Hatta

yapılan araştırmalar sonucunda Lucid Rüya görme konusunda yüksek bir başarı oranı yakalayan araştırmacılar, her seferinde başka bir evrende doğduğumuz rüyaları çözmeye bir adım daha yaklaştıklarını savunmaktadırlar.

Lüsid rüyalar özellikle genç kesim başta olmak üzere birçok insanın ilgisini çekmekte. Nede olsa rüyalarımızda ölmüyor ve sorumluluk almıyoruz, bu yüzden yapabileceğimiz şeylerin sınırı yok, aynı hayallerimiz gibi.

Uzmanlar, herkesin Lüsid rüya görme potansiyeline sahip olduğunu belirtiyorlar, ancak insanların yalnızca küçük bir kısmı bunu düzenli olarak uygulamayı öğrenebiliyor. Çocuklar lucid rüyayı sezgisel olarak öğrenebilirken, kimi hastalık için kullanılan ilaçlar da bu tür rüyalar görmeyi tetiklediği tespit edilmiş.

Uzmanların açıklamasına göre herkes hayatında en az bir kere Lüsid rüya görürmüş. Bunu devam ettirebilmeniz için ise tek yapmak gereken rüyada olduğunuzun farkına varabilmek veya bunun nasıl yapıldığını öğrenmek. Nasıl yapıldığını öğrenmek için bir sürü yöntem var ancak yanına biraz sabır, biraz da disiplin istiyor.

Her ne kadar uzmanlar lüsid rüya deneyimlerinin faydalarından bahsetseler de, bir o kadar da zararları mevcut.

Uzmanlar Lüsid rüyaların; problem çözmek, yaratıcılığı arttırmak, korkularla yüzleşmek, özgüveni arttırmak, yeni beceriler kazanmak, benlik hissini geliştirmek ve bilinçaltı zihnini keşfetmek gibi olumlu etkileri olduğu belirtiliyor.

Tabi işin bir de diğer tarafı var. Arada bir görülen lucid rüyalarla pek bir sıkıntı yaşanmaz ancak bu işi abartıp uzmanlaşılırsa, kişi kendinizi dünyadan soyutlayabilir, oradaki hayatı gerçekte yaşayamamak kişiyi saldırganlaştırabilir. Beyin uykudayken de sürekli meşgul olduğu için yorgun hissedilebilir. Günlük hayattaki işlere adaptasyon sorunu oluşabilir. Ciddi aşırı uyuma problemlerine ve metabolizmanızın bozulması sonucu hastalıklara ve psikolojik sorunlara neden olabilir.

Nasıl Lucid rüya görebilirim sorunuza gelince… Bu alışkanlığı kazanabilmek için yapılabilecek bir sürü yöntem olduğu söyleniyor;

Meditasyon – zihninizi arzuladığınız şeye odaklamak için,
Görselleştirme – uyanıkken berrak rüya durumuna girmek için görmek istediğiniz şeyi hayal ederek rüyaya dalmaya çalışmak,
Gerçeklik kontrolleri – rüyalarda kendiliğinden farkındalık yaratmak için günlük hayatınızda da kendinize sürekli rüyada mıyım gerçekte miyim diye sormak (bir süre sonra bu rüyada da yapılacak).
Hayal gördüren bitkiler- hayallerinizi yoğunlaştırmak ve uzatmak için yurt dışında bazı bitki çayları kullanmak.
Rüya günlüğü – uyandığınızda rüyada yaşadıklarınızı pekiştirmek için düzenli olarak görülenleri yazmak.
Anımsatıcı teknikler – rüyalarda zihni berraklaştırmak rüyada olduğunu fark ettirmek için.

Gerçeklikten sıkılmış insanların kaçış noktası ve hatta hayatlarındaki bir isteklendirme unsuru olarak düşünülse de, ben uzun vadede insan psikolojisine büyük zararlar vereceğine inanıyorum. Böyle bir kaçış noktası aramak da ne kadar sağlıklı bir zihnin arayışıdır onu da mutlaka sorgulamak gerek. Ne kadar çekici bir fikir gibi gözükse de unutmayın, bedeli tahminlerimizden büyük olabilir.

Merak edenler için Lüsid rüya nedir, ne değildir?

Yorumlar - Merak edenler için Lüsid rüya nedir, ne değildir?

  1. Tarık Keskin 18.07.2020 Cevapla
  2. Ersin 03.06.2020 Cevapla

Rüyanızı Anlatın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir